niedziela, 7 maja 2023

Braga poskromiona

Embed from Getty Images

SL Benfica pokonała na Estadio da Luz 1:0 SC Braga w spotkaniu 31. kolejki Liga Portugal Bwin 2022/23. Orły pokonały jednego z bezpośrednich rywali do mistrzostwa i do wywalczenia tytułu potrzebują jeszcze dwóch zwycięstw w trzech ostatnich meczach.

Wygrana nad niewygodnym w tym sezonie Sportingiem Braga jest milowym krokiem do mistrzostwa. Teraz Orły mogą sobie nawet pozwolić na porażkę w wyjazdowym meczu derbowym ze Sportingiem CP. Oczywiście pod warunkiem, że pokonają za tydzień na wyjeździe Portimonense SC. Wówczas nawet przy komplecie zwycięstw FC Porto o mistrzostwie zadecydowałby ostatni mecz u siebie z Santa Clara. Sytuacja drużyny prowadzonej przez Rogera Schmidta jest wiec komfortowa.

Benfica od początku dominowała w tym spotkaniu. W 16. i 18, minucie tylko skuteczne interwencje obrońcy Cristiana Borji uratowały gości przed utratą bramki. W obu sytuacjach Kolumbijczyk minimalnie wyprzedził szykujących się do strzału João Mário i Rafę Silvę. W 22. minucie strzał Davida Neresa skutecznie sparował bramkarz Matheus.

Braga przez pierwsze 30 minut nie była w stanie zagrozić bramce gospodarzy i nie miała kompletnie pomysłu na grę. Dopiero w ostatnim kwadransie goście nieco się ożywili.

W pierwszym kwadransie drugiej połowy trwały piłkarskie szachy. W 61. minucie Orły powinny objąc prowadzenie. Z lewej strony w pole karne podanie posłał Grimaldo, ale Gonçalo Ramos z kilku metrów trafił w słupek. W 67. minucie w końcu gospodarze trafili do siatki. Po odebraniu piłki Bradze na własnej połowie piłka trafiła do Davida Neresa, który kapitalnym podaniem na wolne pole wypuścił Rafa Silvę. Skrzydłowy Benfiki będąc sam na sam z bramkarzem wykorzystał sytuację i jak się później okazało strzelił decydującego gola.

Goście po utracie gola musieli się odkryć i to stworzyło okazje do szybkich kontrataków dla Orłów. W 77. minucie Rafa Silva ponownie znalazł się sam na sam z bramkarzem, ale próba lobowania okazała się minimalnie niecelna. Goście najlepszą okazję bramkową mieli w 85. minucie po dośrodkowaniu Sequeiry i główce Banzy. Na całe szczęście udało się korzystny wynik dowieźć do końca.

Jak padały bramki i wyglądał przebieg spotkania można zobaczyć na poniższym skrócie wideo.