niedziela, 13 lutego 2022

Darwin ratuje wygraną

SL Benfica pokonała na Estadio da Luz 2:1 CD Santa Clara w spotkaniu 22. kolejki Primeira Liga 2021/2022. Orły tym samym zmniejszyły swoją stratę do FC Porto i Sportingu CP, które w piątkowym meczu na szczycie podzieliły się punktami.

Po wygranej nad ekipą z Azorów Benfica do liderujących Smoków traci 10 punktów, a strata do drugich Lwów zmalała do 4 oczek. Druga pozycja jest o tyle kluczowa, że daje prawo gry w fazie grupowej Ligi Mistrzów bez eliminacji.

Pierwsza połowa przypomniała demony ostatniego meczu u siebie z Gil Vicente. Co prawda Orły już w 17. minucie powinny prowadzić, ale Darwin Nunez zmarnował znakomitą sytuację sam na sam z bramkarzem, a minutę później Jan Vertonghen trafił w słupek. W 21. minucie to jednak goście objęli prowadzenie po trafieniu Irańczyka Mohammada Mohebi.

Strata gola niestety podziałała na gospodarzy demobilizująco. Już nie byli tak aktywni jak w pierwszych 20 minutach. W ich poczynania wdarła się nerwowość, kibice na trybunach zaczęli gwizdać. Gra się zaostrzyła czego wynikiem było 6 żółtych kartek, w tym 2 dla gospodarzy. Na domiar złego to goście byli bliżsi podwyższenia wyniki. W 34. minucie po rożnym minimalnie niecelnie główkował Kennedy Boateng, a tuż przed przerwą po fatalnych kiksach defensywy Orłów (piłkę stracił Weigl, a Otamendi został ograny jak dziecko przez Barreto) jedynie udana interwencja Vlachodimosa uratował Benficę przed stratą kolejnej bramki.

Jak fatalnie zagrali gospodarze w pierwszej połowie niech obrazuje bilans strzelecki. Orły nie oddały celnego strzału na bramkę rywali, a goście odpowiedzieli 4 celnymi uderzeniami.

Początek drugiej połowy niestety przypominał końcówkę pierwszej. Obrońcy gospodarzy zapadli w sen zimowy i Vlachodmos miał sporo pracy. Na szczęście po godzinie sprawy w swoje ręce wziął Darwin Nunez. Urugwajczyk w 60. i 62. minucie pokonał bramkarza rywali i zapewnił gospodarzom komplet punktów.

Pierwszy gol padł po rzucie karnym za faul na Rafa Silvie, a drugi po akcji prawą stroną Rafy Silvy i Jaremczuka.

Darwin strzelił gole w czterech ostatnich spotkaniach ligowych w których wystąpił. Urugwajczyk z 18. golami na koncie lideruje w klasyfikacji strzelców i wyprzedza Luisa Diaza z FC Porto o 4 trafienia.

SL Benfica vs CD Santa Clara - 2:1 (0:1)
0:1 Mohammad Mohebi (21')
1:1 Darwin Nunez (karny 60')
2:1 Darwin Nunez (62')