niedziela, 28 maja 2023

BENFICA É CAMPEÃO NACIONAL!

Embed from Getty Images

SL Benfica pokonała na Estadio da Luz 3:0 CD Santa Clara w spotkaniu ostatniej 34. kolejki Liga Portugal Bwin 2022/23. Orły tym samym po raz 38. zostały mistrzem Portugalii i odzyskały tytuł po czterech latach przerwy.

38. tytuł w historii jest wyjątkowy ze względu na postać Rui Costy. Były pomocnik zdobył mistrzostwo jako zawodnik w sezonie 1993/94, a teraz ta sztuka udała mu się w roli prezydenta klubu.

Przed ostatnią kolejką szansę na mistrzostwo miało jeszcze FC Porto, ale na Estadio da Luz musiałby się stać cud i Benfica musiałaby przegrać ze zdegradowanym i ostatnim w tabeli CD Santa Clara. Orły przy wypełnionych do ostatniego miejsca trybunach nie chciały stopniować emocji i sprawę mistrzostwa zamierzali zapewnić jeszcze przed przerwą. Już w 7. minucie wynik otworzył Goncalo Ramos, a w 28. minucie podwyższył Rafa Silva. W 60. minucie na 3:0 gola z rzutu karnego strzelił Grimaldo, tym samym pięknie żegnając się z kibicami (odchodzi do Bayeru Levercusen).

Królem strzelców został gracz FC Porto Irańczyk Mehdi Taremi, który z 22 trafieniami o trzy wyprzedził Goncalo Ramosa. W fazie grupowej zagra SL Benfica i FC Porto, a SC Braga wystąpi w eliminacjach. W fazie grupowej Ligi Europu Portugalię będzie reprezentował Sporting CP, a w eliminacjach Ligi Konferencji Europy ekipy FC Arouca i Vitória SC. Z ligi bezpośrednio spadają CD Santa Clara i FC Paços de Ferreira. Natomiast CS Marítimo zmierzy się w barażowym dwumeczu z 3. w drugiej lidze Estrela Amadora. Z 2. ligi bezpośrednio awansują Moreirense FC i SC Farense.

Jak padały bramki i wyglądał przebieg spotkania można zobaczyć na poniższym skrócie wideo.