sobota, 8 kwietnia 2023

Smocza niemoc u siebie

Embed from Getty Images

SL Benfica przegrała na Estadio da Luz 0:1 z FC Porto w spotkaniu 27. kolejki Liga Portugal Bwin 2022/23. Orły wciąż są liderem rozgrywek, ale ich przewaga nad Smokami zmalała do 7 oczek.

Znakomita passa FC Porto w ostatnich latach na Estadio da Luz trwa nadal. Pisaliśmy o tym tutaj. Niestety i tym razem Orły musiały uznać wyższość ekipy Sérgio Conceição. Wygrana w praktyce dawałaby gospodarzom tytuł mistrzowski, a tak ekipa z Porto wciąż może liczyć na obronę tytuły, choć 7 oczek przewagi na 7 kolejek przed końcem to wciąż duży zapas dla ekipy Rogera Schmidta.

Początek spotkania nie zapowiadał fatalnego zakończenia, choć dwie pierwsze groźne akcje stworzyli goście. W 10. minucie po dośrodkowaniu Alexander Bah głową uderzył Gonçalo Ramos, a piłka odpita od poprzeczki trafiła w bramkarza Diogo Costę i wpadła do siatki.

Niestety z minuty na minutę przewaga FC Porto narastała. Benfice we znaki dawał się głownie agresywny pressing rywali. Mimo to Gonçalo Ramos miał jeszcze jedną dogodną okazje do podwyższenia wyniku. W końcówce nastąpiła jednak prawdziwa katastrofa. Najpierw w 45. minucie wyrównał Mateus Uribe, a po chwili Smoki trafiły po raz drugi za sprawą Galeno. Przy tym drugim trafieniu Benfica miała sporo szczęścia, bo gol został anulowany, gdyż VAR dopatrzył się 6 cm spalonego.

Niestety Orły po przerwie nie wyciągnęły wniosków z końcówki pierwszej połowy i w 54. minucie zostali skarceni po raz drugi przez Mehdi Taremiego. Benfica musiała teraz odważniej zaatakować i tym samym naraziła się na groźne kontry. Jedna z nich powinna się skończyć stratą trzeciego gola, ale Smoki pomimo wyjścia 3 na 1 zmarnowały okazję, a dokładnie Taremi.

W końcówce Roger Schmidt wpuścił na murawę wysokiego Petara Musę i gracze Benfiki co róż posyłali wysoki piłki w pole karne. Goście wytrzymali jednak napór i dowieźli korzystny wynik do końca.

Jak padały bramki i wyglądał przebieg spotkania można zobaczyć na poniższym skrócie wideo.