niedziela, 30 kwietnia 2023

Kolejny krok do mistrzostwa

Embed from Getty Images

SL Benfica pokonała na wyjeździe 2:0 Gil Vicente FC w spotkaniu 30. kolejki Liga Portugal Bwin 2022/23. Orły zrobiły kolejny krok ku mistrzostwu. Na 4 kolejki przed końcem mają 4 punkty przewagi nad FC Porto.

Nie było to łatwe spotkanie dla ekipy Rogera Schmidta. Co prawda Benfica od początku przeważała, ale bardzo długo marnowała dogodne sytuacje. Gospodarze walczący o uniknięcie degradacji kilka razy groźnie kontratakowali, ale na szczęście pewnie bronił Vlachodimos. Co prawda Orły w pierwszej połowie dwukrotnie trafiły do siatki, ale oba gole nie zostały uznane przez arbitra, gdyż VAR dopatrzył się spalonego.

W drugiej połowie z minuty na minutę zaczęło się robić nerwowo. Zazwyczaj nieskory do zmian Roger Schmidt zaczął wprowadzać nowych graczy i okazało się to strzałem w przysłowiową dziesiątkę. W 72. minucie na boisku pojawił się Chiquinho i już po minucie otworzył wynik spotkania, popisując się precyzyjną główką po dośrodkowaniu z prawej strony Fredrika Aursnesa. W 86. minucie mecz zamknął Grimaldo, zamieniając na bramkę rzut karny podyktowany za zagranie ręką jednego z graczy gospodarzy. Radość po tym golu Rogera Schmidta i całej ławki rezerwowych pokazuje, jaka presja i zdenerwowanie panowało w ekipie Orłów. W 90. minucie wynik mógł jeszcze podwyższyć Petar Musa, ale przy próbie lobowania bramkarza trafił w poprzeczkę.

W następnej kolejce Benficę czeka jedno z być może kluczowych spotkań w kontekście wali o mistrzostwo. Na Estadio da Luz zawita "bestia negra" Orłów, trzeci w tabeli Sporting Braga. On również liczy się jeszcze w walce o mistrzostwo, mając 6 oczek mniej od Benfiki. Wygrana nad Bragą wyeliminuje ją z walki o mistrzostwo i zakładając wygranie dwóch spotkań ze słabszymi rywalami pozwoli nawet polec w derbowym meczu wyjazdowym ze Sportingiem CP.

Jak padały bramki i wyglądał przebieg spotkania można zobaczyć na poniższym skrócie wideo.