czwartek, 28 października 2021

TdL: Remis w Guimarães

SL Benfica zremisowała na wyjeździe 3:3 z Vitorią Guimarães w swoim pierwszym spotkaniu fazy grupowej Taça da Liga. 15 grudnia zagrają jeszcze u siebie z SCC Covilha i w razie wygranej więcej niż dwoma bramkami awansują do 1/2 finału.

W rozgrywkach Pucharu Ligi w fazie grupowej grają tylko trzy ekipy i rozgrywają pomiędzy sobą tylko jedno spotkanie. W pierwszym meczu grupy A we wrześniu Vitoria ograła na wyjeździe drugoligowy Sporting Covilha 2:0, a to oznaczało, że pokonanie Orłów zapewniłoby gospodarzom awans do półfinału.

Trener Jorge Jesus nie wystawił najsilniejszego składu na ten mecz. W porównaniu do ostatniego meczu ligowego doszło aż do ośmiu zmian. Z wyjściowego składu z meczu ligowego z Vizelą zobaczyliśmy tylko Lucasa Veríssimo, Otamendiego i Grimaldo. Gospodarze natomiast dokonali tylko dwóch roszad w porównaniu do ostatniego boju ligowego, André Almeida i Rochinha zagrali w miejsce Tiago Silvy i Quaresmy.

Mecz zaczął się dla Orłów znakomicie i już po kwadransie prowadzili 2:0. Najpierw w 7. minucie Alfa Semedo trafił do własnej bramki, po piłce wrzuconej w pole karne z rzutu rożnego. W 15. minucie wynik podwyższył Pizzi po podaniu Evertona. W międzyczasie w 9. minucie z powodu kontuzji boisko musiał opuścić Taarabt i został zastąpiony przez João Mário, który w 20. minucie mógł jeszcze podwyższyć wynik, ale w sytuacji sam na sam przegrał pojedynek z bramkarzem gospodarzy.

Niestety gospodarze stosunkowo szybko odpowiedzieli trafieniem kontaktowym. W 21. minucie Leite został pokonany przez Andre. Gra cały czas była bardzo jednak otwarta i w 28. minucie Benfica ponownie prowadziła dwoma golami po debiutanckim i efektownym trafieniu w barwach Orłów Nemanja Radonjicia. Ambitni gospodarze tuż przed przerwą ponownie złapali jednak kontakt po bramce Oscara Estupinana.

Druga połowa również rozpoczęła się od otwartej gry i wysokiego tempa. W 69. minucie gospodarze trafili do siatki, ale analiza VAR wskazała, że był spalony. W 63. minucie trener gospodarzy rzucił do boju swoje gwiazdy Ricardo Quaresmę i Tiago Silvę i przyniosło to efekty. Ten pierwszy w 71. minucie trafił w słupek, a w 83. minucie Bruno Duarte w końcu doprowadził do wyrównania.

W końcówce było bardzo nerwowo. Gospodarze z determinacją walczyli o zwycięstwo dające im awans do półfinału. Jednak to Orły w 85. minucie mogły ponownie prowadzić po strzale głową Morato, który wybronił bramkarz miejscowych. Natomiast w 89. minucie Leite kapitalnie obronił bombę Bruno Duarte.