piątek, 7 maja 2021

Klasyk na remis

Benfica zremisowała na Estadio da Luz 1:1 z FC Porto w spotkaniu 31. kolejki Liga NOS. Wynik ten mocno ograniczył szanse Orłów na wicemistrzostwo i bezpośredni awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Smoki na trzy kolejki przed końcem utrzymała 4 punktową przewagę.

Mecz poza prestiżem miał dla ekipy Jorge Jesusa ogromne znaczenie. Wygrana pozwoliłaby zbliżyć się do drugiego FC Porto na 1 oczko i dawałaby lepszy bilans bezpośrednich spotkań. Wicemistrzostwo zagwarantowałoby bezpośredni awans do fazy grupowej LM. Remis powoduje, że szanse na to są bardzo nikłe i Orłom pozostaje obrona trzeciego miejsca gwarantującego prawo gry w eliminacjach LM. Nie powinno to być trudne zadanie, bo czwarta Braga ma 8 punktów straty, a to oznacza, że Benfica w trzech ostatnich meczach wystarczy zdobyć punkt. Prawdopodobnie nawet to nie będzie konieczne, gdyż przy obecnej formie Bragi (1 punkt w trzech ostatnich spotkaniach) trudno liczyć by trzy ostatnie mecze wygrała.

Co do samego meczu to miał bardzo burzliwy przebieg. Arbiter anulował dwa karne dla Orłów, nie wyrzucił z boiska Pepe w 80. minucie i anulował trafienie Pizziego na 2:1 w doliczonym już czasie gry.

Jak wyglądał sam przebieg meczu możecie przekonać się na poniższym skrócie wideo. Natomiast co do kontrowersyjnych sytuacji to wyglądały następująco.

W doliczonym czasie gry pierwszej połowy arbiter podyktował rzut karny dla Orłów po faulu Manafy na Rafie Silvie. Arbiter Artur Soares uznał na podstawie VAR, że skrzydłowy gospodarzy po podaniu Pizziego był na 19 cm spalonym.

W 56. minucie sędzia podyktował karnego po faulu na Diogo Gonçalvesie. Po analizie VAR odwołał swoją decyzję.

W 80. minucie mający żółtą kartkę na koncie Pepe fauluje Seferovicia. Wydaje się, że faul zasługiwał na żółtą kartkę, co oznaczałoby czerwoną dla obrońcy Smoków. Soares odgwizdał jedynie faul.

W doliczonym czasie gry arbiter nie uznał bramki dla Benfiki strzelonego przez Pizziego. Po analizie VAR uznał, że inicjujący akcję Darwin Nunez był na 30 cm spalonym.

Oceną decyzji arbitra w tych sytuacjach pozostawiamy do Waszej oceny, ale wzbudziły one mocną dyskusję w portugalskich mediach. Co ciekawe w skrócie przygotowanym przez vsports sytuacji tych poza ostatnią nie znajdziecie. Dlatego umieszczamy skrót z oficjalnego kanału Orłów.

SL Benfica vs FC Porto - 2:1 (1:0)
1:0 Ewerton (23')