sobota, 13 marca 2021

Statystyki: Benfica - Boavista

W sobotni wieczór Benfica podejmie Boavistę Porto na Estadio da Luz w spotkaniu 23. kolejki Liga NOS. Będzie to okazja do rewanżu za porażkę 0:3 na wyjeździe 2 listopada 2020 roku. Statystyki oczywiście przemawiają za Orłami.

Będzie to 126 oficjalny pojedynek pomiędzy tymi drużynami. Benfica triumfowała 73 razy (58%), Boavista 20, a w 33 meczach padł remis. W wyłącznie spotkaniach ligowych rozegrano 115 spotkań, z których Benfica wygrała 66, Boavista 17, a remis padł w 32 spotkaniach.

Grając u siebie Orły podejmowały Pantery w 57 spotkaniach ligowych. Wygrali 41 spotkań (72%), zremisowali 12 (21%) i przegrali 4 (7%).

Jeżeli chodzi o bilans bramkowy spotkań ligowych to jest korzystny dla Benfiki, która strzelił 258 goli (2,24 na mecz) i straciła 96 goli (0,83 na mecz).

Obie drużyny w poprzedniej kolejce wygrały swoje spotkania po 3:0. Benfica na wyjeździe z Belenenses, a Boavista u siebie z Famalicão.

W grudniu 2020 roku na stanowisku trenera Panter doszło do zmiany. Vasco Seabra został zastąpiony przez Jesualdo Ferreirę. Pod jego wodzą Boavista z 13 spotkań wygrała 3, zremisowała 4 i 6 przegrała. Warto jednak zauważyć, że przegrali zaledwie jedno spotkanie z czterech ostatnio rozgrywanych (2 wygrane, 1 remis, 1 porażka), remisując m.in. 2:2 na wyjeździe z FC Porto.

Boavista zajmuje dopiero 14. pozycję w tabeli z 21 punktami na koncie. Mimo to ma najlepszy atak z ekip z drugiej połówki tabeli. 24 trafienia dają przeciętnie 1.09 gola na mecz. Zarazem ma trzecią najgorszą defensywę w lidze. Straciła 34 gole, co daje średnio 1.55 gola na mecz.

Najskuteczniejszym strzelcem Orłów jest Haris Seferovic, który może poszczycić się 11 trafieniami. W Boaviscie po 4 trafienia mają Ricardo Mangas, Angel Gomes i Elis.

Jeżeli chodzi o asysty to w Benfice najlepszy jest Darwin Nunez z 7 kluczowymi podaniami, za nim są Grimaldo i Everton z 6. W Boaviscie wyróżnia się Angel Gomes z 5 asystami.

Zawodnikiem w ekipie gospodarzy, który spędził najwięcej minut na boisku jest obrońca Jan Vertonghen. Belg zanotował na murawie 1620 minut. W ekipie gości bramkarz Léo Jardim zagrał 1980 minut.