poniedziałek, 18 marca 2019

Udany odwet

Benfica rozbiła Moreirense 4:0 w wyjazdowym meczu 26. kolejki ligi portugalskiej. "Orły" zajmują 1. miejsce w tabeli z taką samą liczbą oczek, co FC Porto. Drużyna Bruno Lage wyprzedza swojego odwiecznego rywala z racji lepszego bilansu w bezpośrednich meczach.

Trener Benfiki wystawił najsilniejszą możliwą jedenastkę. Do podstawowego składu wrócił Andreas Samaris, który okazał się kluczową postacią w tym meczu.

Od pierwszych minut Benfica napierała na gospodarzy. Na początku meczu stuprocentową okazję zmarnował Pizzi, strzelając obok bramki w sytuacji sam na sam.

Pierwszego gola zdobył Jonas, lecz arbiter główny otrzymał pomoc od sędziów zajmujących się VAR-em i anulował bramkę z powodu spalonego. Kilka minut później, a konkretnie w 37. minucie, Benfica wyszła na prowadzenie - tym razem sędziowie uznali gola. Autorem bramki był niezawodny 19-letni João Félix, który wykorzystał podanie Grimaldo i nieporadność obrońcy.

Benfica kontynuowała ataki, a efekt przyniosło to jeszcze przed przerwą. Gola do szatni zdobył w 43. minucie wspomniany Samaris, który wykorzystał dośrodkowanie Pizziego z rzutu rożnego.

Zespół Ivo Vieiry w ofensywie miał epizody. I po pierwszej połowie oddał tylko jeden celny strzał, z którym poradził sobie Odysseas.

Druga połowa zaczęła się kapitalnie dla Benfiki i było już po ptakach. Trzeciego gola w 48. minucie zdobył Rafa Silva, który pokonał Trigueirę lekkim lobem. Asystował Jonas.

Benfica przez chwilę oddała inicjatywę gospodarzom, ale oni nie potrafili z tego skorzystać. Bramkę zamykającą mecz zdobył w 83. minucie Florentino Luís. 19-letni defensywny pomocnik na debiutanckiego gola w drużynie seniorów potrzebował raptem 6 meczów.

"Orły" zdobyły E. C. J. de Almeida Freitas w dobrym stylu. Teraz czas na krótką przerwę, spowodowaną meczami reprezentacyjnymi. Następny mecz Benfica rozegra 31 marca, mierząc się z Tondelą.

Moreirense vs. Benfica 0:4 ( 0:2 )
0:1 João Félix 37' ( asysta: Grimaldo )
0:2 Andreas Samaris 43' ( asysta: Pizzi )
0:3 Rafa Silva 48' ( asysta: Jonas )
0:4 Florentino Luís 83'

Moreirense: Trigueira; João Aurélio, Halliche, Ivanildo Fernandes, Bruno Silva ( 46' D'Alberto ); Fábio Pacheco ( 46' Camará ), Neto; Arsénio ( 60' Nenê ), Chiquinho, Aouacheria; Pedro Nuno.

Benfica: Odysseas; André Almeida, Rúben Dias, Ferro, Grimaldo; Samaris, Gabriel ( 78' Florentino ), Pizzi ( 72' Gedson ), Rafa; João Félix, Jonas ( 85' Cervi ).

Żółte kartki: Aurélio ( 6' ), Pacheco ( 36' ), Ivanildo ( 63' ), Aouacheria ( 90' ).