niedziela, 6 marca 2016

Sporting ograny, Orły liderem!

Benfica Lizbona w sobotni wieczór pokonała na wyjeździe 1:0 Sporting Lizbona, w spotkaniu 25. kolejki Liga NOS. Tym samym Orły dzięki zwycięstwie w derbowym pojedynku podmieniły Lwy na pozycji lidera.

Fani Benfiki w końcu mogą być dumni. Orły w tym sezonie przegrały do tego meczu wszystkie trzy ligowe klasyki. Dwukrotnie musieli uznać wyższość FC Porto (0:1 na wyjeździe i 1:2 u siebie) oraz doznali bolesnej klęski 0:3 u siebie ze Sportingiem. Lwy prowadzone od tego sezonu przez Jorge Jesusa jeszcze dwukrotnie pokazały swoją wyższość, wygrywając w Superpucharze Portugalii oraz eliminując Lwy z Pucharu Portugalii.

Benfica ma teraz nad Sportingiem 2 punkty przewagi, ale jeżeli chcą myśleć o obronie tytułu mistrzowskiego to nie mogą sobie pozwolić na koniec rywalizacji, by Lwy zrównały się z nimi punktami. Wówczas o kolejności zadecyduje bilans bezpośrednich spotkań, a ten jest korzystny dla ekipy Jorge Jesusa. Identyczna sytuacja ma się z trzecim obecnie w tabeli FC Porto, które również ma korzystniejszy bilans bezpośrednich pojedynków z Orłami.

Benfica od początku przejęła inicjatywę, bo to drużyna Rui Vitorii musiała to spotkanie wygrać, by realnie myśleć o obronie mistrzowskiego tytułu. Przyniosło to wymierny efekt w  20. minucie gdy do siatki gospodarzy trafił Kostas Mitroglu. Było to zarazem 14 trafienie Greka w tym sezonie.

Sporting po stracie bramki ruszył do odrabiania wyniku i dominował już do końca pierwszej połowy. W 40. minucie Jefferson trafił z dystansu w poprzeczkę. Początek drugiej połowy znowu należał do Benfiki, ale już po kilku minutach Sporting znowu ruszył do szturmy na bramkę Edersona. Pomiędzy 59 a 77 minutą Orły zaparkowały przysłowiowy autobus w swoim polu karnym i robiły wszystko, by dowieźć upragnione zwycięstwo. W 72. minucie Bryan Ruiz dokonał wielkiej sztuki nie doprowadzając do wyrównania. Kostarykanin z 3 metrów nie trafił do pustej bramki, przenosząc piłkę nad poprzeczką! Wynik jednak już się nie zmienił.