środa, 16 marca 2022

LM: Orły nad Amsterdamem

SL Benfica pokonała na wyjeździe 1:0 Ajax Amsterdam w rewanżowym spotkaniu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Pierwszy mecz w Lizbonie zakończył się remisem 2:2 i to Orły zagrają w ćwierćfinale tych rozgrywek!

Faworytem przed rewanżem był mistrz Holandii, bo mecz rewanżowy grał u siebie, a Benfica w ostatnim czasie co raz kompromituje się w rozgrywkach ligowych. Na całe szczęście Orły tym razem pokazały klasę.

Od pierwszych minut to Ajax miał przewagę i szybko mógł ją przekuć w prowadzenie. W 3. minucie dobrze dośrodkował Tadić, lecz uderzenie Antony'ego było zbyt lekkie. Pięć minut później ponownie w roli podającego wystąpił Serb, lecz wykańczający akcję Haller był na pozycji spalonej i mimo, iż wpakował piłkę do siatki, nie okazywał nawet radości, bo dobrze wiedział, że arbiter podniesie chorągiewkę.

Kolejne minuty upływały w bardzo podobny sposób: Holendrzy dominowali, lecz Benfica umiejętnie neutralizowała ich poczynania. Efektem był bezbramkowy remis do przerwy i poczucie, że dogrywka jest mocno prawdopodobna.

W drugiej połowie jako pierwszy na uwagę widowni ponownie zasłużył Tadić. W 49. minucie znakomicie wypracował sobie pozycję do strzału, lecz przymierzył niezbyt precyzyjnie. Później gra obu ekip stała się brzydka. Sporo było fauli i przerw, a niewiele "właściwej" gry. W 57. minucie tempo podkręciła w końcu Benfica. Wywalczyła rzut rożny, a po dośodkowaniu Vertonghen przytomnie zgrał na piąty metr. Nie było tam żadnego partnera, mogącego wykończyć akcję, lecz dla gospodarzy był to sygnał, że muszą mieć się na baczności.

Ajax odpowiedział w 61. minucie ładnym uderzeniem głową Antony'ego. Cztery minuty później podanie przed pole karne otrzymał Gravenberch. Miał jednak problemy z jej przyjęciem i choć zdążył wpaść w "szesnastkę", nie uderzył piłki, domagając się za to rzutu karnego. Sędzia był niewzruszony.

W 71. minucie Haller uderzył z powietrza, a piłka trafiła w rękę stojącego w polu karnym swojej ekipy Weigla. Ponownie Ajax domagał się rzutu karnego, lecz bezpodstawnie.

Bramki doczekaliśmy się w końcu w 77. minucie. Po dośrodkowaniu z naroznika boiska celnym strzałem głową popisał się Nunez, dając przyjezdnym prowadzenie. W teorii mogło to oznaczać, że Portugalczycy w końcówce "zamurują" własną bramkę, lecz ich trener decydował się na ofensywne zmiany, chcąc ewidentnie pójść za ciosem. Ajax z kolei nie radził sobie z opanowaniem emocji - atakował, lecz niezwykle chaotycznie, szukając "jedenastki", a niekoniecznie skonstruowania dobrej akcji. To nie mogło przynieść oczekiwanego efektu. Ostatecznie przegrał 0-1 i pożegnał się z rywalizacją.

Relacja za: sport.interia.pl