poniedziałek, 11 października 2021

Rui Costa prezydentem

Rui Costa został wybrany nowym prezydentem SL Benfica w przedterminowych wyborach zorganizowanych po dymisji Luis Filipe Vieiry, podejrzanego przez prokuraturę o czyny korupcyjne.

W elekcji uczestniczyło ponad 40 tysięcy "socios" Benfiki, co jest rekordem w historii słynnego klubu, założonego w 1904 roku. Funkcję prezesa 49-letni Costa będzie pełnił do 2025 roku.

Wybory, których wyniki klub ogłosił w niedzielę, nastąpiły kilka miesięcy po dymisji poprzedniego prezesa, 72-letniego Luis Filipe Vieiry, rządzącego klubem rekordowe 18 lat, wobec którego wszczęto śledztwo w sprawie oszustwa podatkowego i prania pieniędzy. Costa, będący wiceprezesem klubu, zgodnie ze statutem przejął wówczas jego obowiązki.

Jako piłkarz Costa reprezentował Benfikę w latach 1991-94 oraz 2006-08. Lizbonę opuścił w 1994 roku, po wywalczeniu mistrzostwa, a wcześniej Pucharu Portugalii i przeniósł się do Włoch. W barwach Fiorentiny zdobył dwukrotnie puchar kraju, a z AC Milan – Puchar Europy i mistrzostwo Serie A.

Już kilka dni po zakończeniu boiskowej kariery, w wieku 36 lat, został wybrany na dyrektora sportowego Benfiki.

W reprezentacji kraju rozegrał 94 spotkania i strzelił 26 bramek. Zrezygnował z gry w kadrze po wywalczeniu srebrnego medalu w mistrzostwach Europy w 2004 roku.

sport.tvp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz