środa, 25 sierpnia 2021

El. LM: Heroiczny remis i awans

SL Benfica pokonała zremisowała bezbramkowo na wyjeździe z PSV Eindhoven w rewanżowym spotkaniu IV rundy eliminacji do fazy grupowej Ligi Mistrzów 2021/2022. Orły wygrały pierwszy mecz 2:1 i to one awansowały do fazy grupowej tych elitarnych rozgrywek.

Stawka meczu jak już wielokrotnie wspominaliśmy była dla Benfiki olbrzymia. Awans do samej fazy grupowej LM to dla niej gwarantowane wpływy w wysokości minimum 37 mln euro.

Trener Jorge Jesus zaskoczył nieco wyjściowym składem sadzając na ławce Pizziego, a wprowadzając Taarabta. Początek meczu nie był najgorszy w wykonaniu Orłów. Umiejętnie rozbijali ataki gospodarzy, a w 27. minucie powinni objąć prowadzenie, ale Rafa Silva z kilku metrów uderzył tuż nad poprzeczką. Gospodarze pierwszą groźną okazję mieli w 30. minucie gdy Philipp Max uderzył potężnie, ale na szczęście w boczną siatkę.

Decydującym momentem dwumeczu mogła być 32. minuta. Niestety Lucas Veríssimo po raz drugi otrzymał żółtą kartkę i Orły musiały przez blisko godzinę grać w osłabieniu. Mogło to skończyć się źle w 35. minucie gdy groźnie tuż przy słupku uderzył Madueke. Ten sam zawodnik w 43. minucie stanął oko w oko z Vlachodimos, który jednak wygrał z nim pojedynek.

Niespodziewanie Jorge Jesus pierwszych zmian w drugiej połowie dokonał dopiero w 54. i 61. minucie. Na murawie pojawił się najpierw Vertonghen, a następnie André Almeida i Gonçalo Ramos. W międzyczasie w 58. minucie Orły wyprowadziły groźną kontrę. Jaremczuk przejął piłkę na swojej połowie i ruszył na bramkę PSV. Niestety zdecydował się na indywidualną akcję do końca, którą zakończył mocno niecelnym strzałem.

Co ciekawe grający w przewadze gracze PSV nie potrafili sobie poradzić ze szczelną obroną Orłów i bardzo długo nie mogli zagrozić bramce Vlachodimosa. Jak już jednak to zrobili w 60. minucie to powinni strzelić gola. Gakpo obsłużył w polu karnym fantastycznym podaniem Zahaviego, a ten z kilku metrów mając już pustą bramkę przed sobą trafił w poprzeczkę.

Końcówka meczu to popis Vlachodimosa w bramce. W 85. minucie dwukrotnie obronił strzał i dobitkę Vertessena. W samej końcówce gospodarze mieli jeszcze okazję na gola. W okolicach "16" arbiter podyktował rzut wolny, ale Zahavi trafił w mur.

Obszerny skrót spotkania na stronie polsatsport.pl - tutaj.

PSV Eindhoven: Drommel, Mwene (Thomas, 89), Ramalho, Boscagli (Obispo, 70), Max (Teze, 89), Sangaré, Van Ginkel (Bruma, 70), Madueke (Vertessen, 70), Gotze, Gakpo, Zahavi.

SL Benfica: Vlachodimos, Gilberto (André Almeida, 61), Lucas Veríssimo, Otamendi, Morato, Grimaldo, João Mário (Everton, 74), Weigl, Taarabt (Vertonghen, 54), Rafa (Meité, 74), Yaremchuk (Gonçalo Ramos, 61).

Czerwona kartka: 32' Lucas Veríssimo (Benfica).

Żółte kartki: Lucas Veríssimo (08 i 32), Boscagli (64), João Mário (66), Gonçalo Ramos (82), Ramalho (85), Thomas (90+1) e Vlachodimos (90+4).

Sędzia: Slavko Vinčić (Słowenia).