sobota, 11 stycznia 2020

Męczarnie z czerwoną latarnią

SL Benfica pokonała na Estadio Da Luz 2:1 ostatnią drużynę ligowej tabeli CD Aves w spotkaniu 16. kolejki Liga NOS. Orły zachowały prowadzenie w tabeli i wyprzedzają o 4 oczka FC Porto.

Przed meczem wydawało się, że będzie to łatwy spacerek dla ekipy Bruno Lage. Rywalem to ostatnie drużyna ligowej tabeli, która do tej pory wygrała tylko dwa spotkania i miała na koncie zaledwie 6 punktów. Okazało się jednak, że gospodarze bili przysłowiową głową w mur i trzy oczka uratowali dopiero w ostatnim kwadransie, przegrywając od 20. minuty po trafieniu Mohammadi.

Bruno Lage nie spodziewając się problemów dokonał kilka zmian w składzie. Na prawej obronie zagrał André Almeida zamiast Tomása Tavaresa. W pomocy za Cerviego zagrał Jota, a za pauzującego za kartki Taraabt debiutujący Weigl kupiony niedawno z Borussi Dortmund. W ataku odpoczywał skuteczny ostatnio Vinicius, a zastąpił go Seferovic.

Od początku przewagę mieli gospodarze, ale w 20. minucie gola dla gości strzelił Irańczyk Mohammadi. Była to pierwsza bramka dla Aves na Estadio Da Luz od 13 lat i dopiero druga stracona bramka w tym sezonie na swoim obiekcie przez Orły. W 25. minucie grający w Aves polski obrońca Dźwigała wybił piłkę z linii bramkowej po strzale Pizziego, ale do przerwy wynik się nie zmienił, choć i gospodarze i goście mili ku temu okazje.

W drugiej połowie przez długi czas Orły nie potrafiły stworzyć dogodnej sytuacji bramkowej. Jedynie dwukrotnie zagrozili gościom po dośrodkowaniach z rzutu rożnego i strzałach głową. W końcu w 76' minucie udało się doprowadzić do wyrównania po rzucie karnym wykorzystanym przez Pizziego. Wygraną w 89. minucie uratował André Almeida i tym samym utrzymano 4-punktową przewagę nad FC Porto, które w piątek wygrało na wyjeździe 4:2 nad Moreirense również nie bez kłopotów.

We wtorek Benficę czeka u siebie mecz z Rio Ave w ćwierćfinale Pucharu Portugalii.

SL Benfica vs. CD Aves - 2:1 (0:1)
0:1 Mohammadi (20')
1:1 Pizzi (karny 76')
2:1 André Almeida (89')

SL Benfica: Vlachodimos, André Almeida, Rúben Dias, Ferro, Grimaldo, Weigl (Cervi, 61'), Gabriel, Pizzi, Jota (Vinicius, 46'), Chiquinho, Seferovic (Samaris, 90'+3').

CD Aves: Beunardeau, Ruben Oliveira (Miguel Tavares, 90'+3'), Falcão, Bruno Morais, Dzwigala (Cláudio Tavares, 65'), Mangas, Estrela, Banjaqui, Yamga, Reko (Welinton Júnior, 84'), Mohammadi.

Żółte kartki: Yamga (12'), Chiquinho (22'), Banjaqui (44'), André Almeida (52'), Vinicius (72'), Samaris (90'+5').

Sędzia: Carlos Xistra.