czwartek, 27 czerwca 2019

João Félix w Atletico

To o czym pisano i mówiono od ponad tygodnia stało się faktem. João Félix przeniesie się do Atletico Madryt za rekordową dla Benfiki sumę 126 mln euro. Tym samym stał się również 4. najdroższym piłkarzem w historii futbolu.

Co prawda oficjalnie transfer się jeszcze nie odbył, ale władze Benfiki poinformowały na swojej oficjalnej stronie internetowej, że do klubu wpłynęła oferta Atletico Madryt w kwocie 126 mln euro. To praktycznie oznacza, że do przenosin młodego pomocnika dojdzie, gdyż w kontrakcie miał zapisaną klauzulę odejścia w kwocie 120 mln euro. Władze Benfiki poinformowały już Komisję Rynku Papierów Wartościowych, że taka oferta wpłynęła i jest analizowana. 

Skąd 6 mln euro ponad kwotę zapisaną w klauzuli odejścia? Ma być to kwota finansowania operacji, gdyż Atletico poprosiło o możliwość płatności w ratach i właśnie to jest obecnie analizowane przez Orły.

Transfer João Félix będzie najdroższy w historii Benfiki. Również dla Atletico będzie to najdroższy zakup. Ponadto będzie najdroższym portugalskim piłkarzem w historii (rok temu za 117 mln euro Juventus kupił z Realu Madryt Ronaldo) oraz najdroższym wytransferowanym z ligi portugalskiej.

W historii wiecej od młodego pomocnika kosztowało tylko trzech zawodników. Co ciekawe dwa lata temu portal Transfermark wyceniał João Félixa na 2 mln euro. Za 19-latka 1.2 mln euro dostanie dodatkowo FC Porto, w którym to w wieku juniora karierę zaczynał João.

Top 5 transferów w historii:

1. Neymar – Barcelona do Paris Saint-Germain – 222 mln euro
2. Phillipe Coutinho – Liverpool do Barcelona – 145 mln euro
3. Kylian Mbappé – Mónaco do Paris Saint-Germain – 135 mln euro
4. João Félix – Benfica do Atlético Madrid – 126 mln euros
5. Ousmane Dembélé – Borussia Dortmund do Barcelona – 125 mln euro

Top 5 transferów z ligi portugalskiej:

1. João Félix – Benfica do Atlético Madrid – 126 mln euro
2. Hulk – FC Porto do Zenit – 60 mln euro
3. Éder Militão – FC Porto do Real Madrid – 50 mln euro
4. James Rodríguez – FC Porto do Mónaco – 45 mln euro
5. Raúl Jiménez – Benfica do Wolverhampton – 41 mln euro

dn.pt/abola.pt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz