poniedziałek, 11 lutego 2019

Hit stulecia! Benfica 10:0 Nacional

Benfica zmiażdżyła 10:0 Nacional w meczu 21. kolejki ligi portugalskiej. Jest to największe ligowe zwycięstwo Benfiki od 55 lat! Benfica zbliżyła się na jedno oczko do swojego odwiecznego rywala - FC Porto.

Wszyscy byli zgodni - rozpędzona Benfica pokona wysoko Nacional. Nikt się jednak nie spodziewał, że "Orły" pokonają Nacional taką różnicą goli.

Jest to drugi taki przypadek w XXI wieku. Ostatni raz wynik 10:0 padł 9 lat temu, gdy PSV rozgromiło w takim stopniu Feyenoord.

Benfica zaprezentowała futbol totalny, który został doceniony przez wiele dzienników sportowych.

Pierwsza połowa była znakomita w wykonaniu "Orłów", a pierwsza bramka padła już po 30. sekundach, gdy Grimaldo bezlitośnie wykorzystał sytuację, pakując piłkę między nogami bramkarza. Następnie popis dał Seferović, który ustrzelił dublet. Szwajcar w tym sezonie zdobył już 21 bramek - jest to jego najlepszy wynik w karierze.

Druga połowa to już absolutna miazga Benfiki. Gole strzelali kolejno: Félix, Pizzi, Ferro, Dias, Jonas, Rafa i jeszcze raz Jonas. 21-letni Ferro zdobył bramkę w swoim debiucie w lidze portugalskiej. A Jonas zaliczył powrót króla. Po ponad miesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją zdobył dwie bramki w 18 minut.

Warto zaznaczyć, że debiut w głównej drużynie zaliczył 19-letni Florentino Luís. Zawodnik wszedł na murawę w 62. minucie. W tym czasie zanotował 6 odbiorów - najwięcej w całej drużynie!

Rzecz jasna, fatalne spotkanie rozegrali piłkarze Nacionalu. Benfica zdobyła aż 4 bramki po indywidualnych, wręcz amatorskich błędach piłkarzy prowadzonych przez trenera Costinhę.

Zawodnikiem spotkania został Pizzi. Portugalski pomocnik był główną postacią Benfiki, zdobywając gola i notując aż 3 asysty. Pizzi w obecnym sezonie zanotował już 15 asyst w lidze, co jest jego najlepszym wynikiem w karierze.

Po meczu powiedzieli:

Bruno Lage: "Nie prosiłem piłkarzy, aby zwolnili tempo. W pewnym momencie poczułem, że niektórzy moi gracze są już zmęczeni. Poprosiłem, aby nie tracili koncentracji i utrzymywali się przy piłce. To zwycięstwo chcemy zadedykować Fernando Chalanie - 10 bramek dla wielkiej dziesiątki."

Pizzi: "Rozegraliśmy świetne spotkanie. Od samego początku skupialiśmy się na tym, co chcieliśmy zrobić. Bez pracy całego zespołu to zwycięstwo nie byłoby możliwe. Muszę pracować na każdym treningu, aby poprawić pewne rzeczy. To jest moim celem."

Benfica vs Nacional 10:0 ( 3:0 )
1:0 Grimaldo 1' ( asysta: Seferović )
2:0 Seferović 21' ( asysta: Félix )
3:0 Seferović 27' ( asysta: Almeida )
4:0 Félix 50' ( asysta: Pizzi )
5:0 Pizzi 54' ( rzut karny )
6:0 Ferro 55' ( asysta: Pizzi )