czwartek, 13 grudnia 2018

Zwycięstwo w ostatnich minutach!

Benfica pokonała 1:0 AEK Ateny w ostatnim meczu fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dla Orłow było to setne spotkanie w Champions League!

W składzie Benfiki pojawiło się kilka zmian. Kontuzjowanych Fejsę i Jonasa zastąpili odpowiednio Alfa Semedo i Haris Seferović. Poza tym, w pierwszym składzie pojawił się młodziutki João Félix, dla którego był to debiut w Lidze Mistrzów.

Pierwsza połowa przebiegała pod dyktando podopiecznych Rui Vitórii. Benfica miała mnóstwo stałych fragmentów gry, ale nie potrafiła z nich skorzystać. Orły w pierwszej połowie oddały zaledwie jeden celny strzał, ale Barkas zatrzymał tę próbę.

W 35. minucie kontuzji nabawił się Rafa Silva. Najlepszego strzelca Orłów zastąpił Živković. Serb nie zaliczył dobrego wejścia, kilka razy tracił piłkę. Najaktywniejsza była lewa strona Orłów, gdzie Grimaldo z Félixem nękali obrońców mistrza Grecji.

Od początku drugiej części Benfica nieustannie atakowała bramkę strzeżoną przez Barkasa. Gra Benfiki prezentowała się o wiele lepiej i Seferović i spółka oddawali mnóstwo strzałów. Uderzenia jednak przelatywały nad poprzeczką lub dobrze radził sobie grecki golkiper.

AEK najlepszą sytuację stworzył sobie w 63. minucie, gdy po rzucie rożnym główkował Marios Oikonomou. Obrońca chybił tuż obok lewego słupka. Minutę później odpowiedział Seferović. Barkas kolejny raz był jednak na posterunku.

W 71. minucie znakomitą okazję zmarnował Haris Seferović. Uderzył mocno głową z bardzo bliskiej odległości, ale piłka uderzyła w poprzeczkę.

Kluczowy moment spotkania miał miejsce w 87. minucie. Gedson wyprowadził kontrę, ale został nieprzepisowo zatrzymany przez Konstantinosa Galanopoulosa. Szkocki arbiter ukarał zawodnika drugą żółtą kartką, więc AEK musiał kończyć mecz w "10".

Do rzutu wolnego sprokurowanego przez wspomnianego Greka podszedł Grimaldo. Hiszpan oddał fenomenalne techniczne uderzenie i piłka zatrzepotała w siatce. Golazo Grimaldo dało Benfice ważne 3 punkty.

Dlaczego ważne? Ponieważ dzięki wygranej Benfica będzie rozstawiona w losowaniu par 1/16 finału Ligi Europy. Szachtar tylko zremisował 1:1 z Lyonem, co oznacza, że mistrz Ukrainy zgromadził o jedno oczko mniej od Benfiki.

Grupę E wygrał Bayern ( 14 pkt ), 2. miejsce zajął Ajax ( 12 pkt ), w fazie pucharowej zagra Benfica ( 7 pkt ), najgorszym zespołem w grupie został AEK ( 0 pkt ), który powtórzył niechlubne osiągnięcie Benfiki sprzed roku.

Benfica vs AEK Ateny 1:0 ( 0:0 )
1:0 Grimaldo 88'

Benfica: Vlachodimos - Almeida, Dias, Jardel, Grimaldo - Pizzi (59' Cervi), Alfa Semedo, Gedson - Félix (77' Castillo), Seferović, Rafa (35' Živković).

AEK: Barkas - Bakakis, Chygrynskiy, Oikonomou, Hult - Galanopoulos, Cosić, Moran (77' Galo) - Klonaridis (61' Gianniotas), Ponce, Boyé (68' Mantolas).

Żółte kartki: Dias ( 37' ) - Hult ( 73' ), Galanopoulos ( 82' ).
Czerwona kartka: Galanopoulos ( 87' ).

Stadion: Estádio da Luz.

Sędzia: Bobby Madden.