środa, 17 lutego 2016

Krok ku 1/4 finału zrobiony

Benfica Lizbona pokonała na Estadio da Luz 1:0 Zenit Sankt Petersburg w pierwszym spotkaniu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Jedyną bramkę meczu w już doliczonym czasie gry strzelił Jonas. Rewanż zostanie rozegrany w środę 3 marca o godzinie 18:00.

Drużyna prowadzona przez Rui Vitorię w końcu nie zawiodła swoich fanów. Do wtorkowego spotkania w przekonywujący sposób rozbijała średniaków ligi portugalskiej, ale z klasowymi drużynami zbierała sromotne cięgi. Dwukrotnie przegrała ze Sportingiem, w ostatni piątek na Estadio da Luz górą było FC Porto. Tym razem również wszyscy drżeli przed meczem o wynik, bo przecież kontuzje wyeliminowały z gry parę podstawowych stoperów, Luisao i Lisandro Lopeza. Na szczęście Jardel i młody Nilsson-Lindelof zagrali bardzo dobre spotkanie i nie pozwolili zrobić krzywdy stojącemu w bramce Julio Cesarowi.

Samo spotkanie nie było porywającym widowiskiem. Obie drużyny starały się grać bardzo uważnie w defensywie. Optyczna przewaga należała do gospodarzy, choć goście kilkukrotnie pokazali, że są bardzo groźną drużyną. Większa przewaga Benfiki zarysowała się dopiero w drugiej połowie. W 69. minucie w doskonałej sytuacji znalazł się Nico Gaitan, ale jego strzał z najbliższej odległości trafił w interweniującego Łodygina. Kilka minut później składną akcją popisała się para stoperów Orłów, Nilsson-Lindelof zgrał piłkę głową do Jardela, a ten uderzył minimalnie obok słupka.

W ostatniej minucie spotkania arbiter podyktował dla Benfiki rzut wolny, a faulującego obrońcę Domenico Criscito wyrzucił z boiska za drugą żółtą kartkę. W pole karne znakomicie dośrodkował Nico Gaitan, a supersnajper Jonas precyzyjnym strzałem głową wprowadził fanów As Águias na stadionie i przed telewizorami w stan euforii.

Jednobramkowa zaliczka przed rewanżem przybliża Benficę do awansu do 1/4 finału LM. Orły w Sankt Petersburgu mogą sobie pozwolić na bramkową porażkę jednym golem. Jednak u siebie i przy rosyjskiej zimie Zenit jest w stanie odrobić stratę z pierwszego spotkania. Zapowiada wiec się pasjonujące i emocjonujące spotkanie rewanżowe, które zostanie rozegrane w środę 3 marca o godzinie 18:00 czasu polskiego.

Kilku zawodników obu drużyn przed meczem było zagrożonych pauzą w meczu rewanżowym, gdyby zobaczyli żółty kartonik. Tak się też stało i Orły w Sankt Petersburgu będą musiały zagrać bez André Almeida i Jardel, a Zenit bez Criscito i Javi Garcii.

Benfica Lizbona vs Zenit Sankt Petersburg - 1:0 (0:0)
1:0 Jonas (90+1')