niedziela, 12 stycznia 2014

Portugalski klasyk: Benfica vs. FC Porto

Benfica Lizbona podejmie dzisiaj na Estadio da Luz drużynę FC Porto, w spotkaniu 15. kolejki Liga ZONE Sagres. Po wczorajszym remisie 0:0 Sportingu Lizbona na wyjeździe z Estoril, stawką meczu jest fotel lidera, który gwarantuje zwycięstwo którejś z drużyn.

Znawcom portugalskiego futbolu nie trzeba przypominać, że spotkania Orłów ze Smokami to najważniejsze klasyki w lidze portugalskiej. Obie drużyny to prawdziwi giganci i seryjni kolekcjonerzy tytułów mistrzowskich. Benfica ma ich na koncie 32, a FC Porto niewiele mniej bo 30. W ostatnich latach to jednak dominacja Dragoes, których hegemonia w latach 2006-2013 została złamana tylko raz, w 2010 roku właśnie przez As Águias. W ostatnim sezonie zawodnicy Jorge Jesusa również byli bardzo blisko tej sztuki, długo prowadzili w lidze by na samym finiszu rozgrywek i to na dodatek w efekcie bezpośredniego spotkania, zostać wyprzedzonym przez Porto. Majowy mecz na Estádio do Dragão miał dramatyczny przebieg. Benfice wystarczał remis i do 90' na tablicy widniał wynik 1:1. Niestety w doliczonym czasie gry Brazylijczyk Kelvin strzelił zwycięską bramkę i tym samym ograbił Orły z tytułu mistrzowskiego. 

Tak wiec dzisiaj zawodnicy Benfici i trener Jorge Jesus mają znakomitą okazję by odegrać się na odwiecznym rywalu i przy okazji po raz pierwszy w tym sezonie zasiąść samodzielnie na fotelu lidera Liga ZONE Sagres. Spotkanie zostanie poprzedzone minutą ciszy upamiętniającą niedawną śmierć legendarnego zawodnika Benfici i całego portugalskiego futbolu, Esusebio. 

Jeżeli chodzi o składy obu ekip, to trener Jorge Jesus nie ogłosił oficjalnie kadry na dzisiejszy mecz. Zrobił to natomiast trener gości Paulo Fonseca. Możecie się z nią zapoznać tutaj. Wiadomo jednak, że w ekipie Orłów jest kilka niewiadomych spowodowanych urazami. Pierwsza dotyczy obsady bramki, bo po kontuzji wraca Artur, ale niewykluczone, że Jesus postawi jednak na Słoweńca Jana Oblaka, który w ostatnich spotkaniach bronił bez większych zastrzeżeń. Nie wiadomo również co z obsadą linii ataku. Oscar Cardozo ponoć jednak zagra, ale gdy się tak nie stanie to zastąpi go Lima. Nie wiadomo również jaki jest stan Nicolasa Gaitana i Rodrigo, którzy w tygodniu borykali się z dolegliwościami zdrowotnymi.

Statystyki:

Obie drużyny spotkały się ze sobą w 158 spotkaniach ligowych. Benfica wygrała 54 razy, FC Porto triumfowało 62 razy, a 42 spotkania zakończyły się remisami. Bilans bramkowy jest jednak korzystniejszy dla Orłów i wynosi 258 strzelonych i 239 straconych. Bilans ostatnich 10 spotkań ligowych na Estadio da Luz jest również na korzyść Smoków. Benfica wygrała 2 spotkania, zanotowano 4 remisy, a 4 razy wygrywało FC Porto.

Prawdopodobne składy wyjściowe:Sędzia: Artur Soares Dias.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz