poniedziałek, 17 lutego 2020

Braga zdobyła Da Luz

SL Benfica przegrała 0:1 na Estadio Da Luz ze Sportingiem Braga w spotkaniu 21. kolejki Liga NOS. Przewaga Orłów nad FC Porto stopniała tym samym do zaledwie jednego oczka, choć jeszcze przed ubiegłym weekendem wynosiła siedem punktów.

Orły w ostatnim czasie są w ewidentnym dołku. Co prawda awansowali do finału Pucharu Portugalii, ale po dramatycznej przeprawie z Famalicão. W dwóch meczach ligowych roztrwonili siedmiopunktową przewagę na FC Porto, przegrywając z nimi na wyjeździe i teraz ulegając u siebie Bradze. Na domiar złego w czwartek czeka ich daleka podróż na Ukrainę i zapewne zimowa przeprawa z Szachtarem Donieck w Lidze Europy.

Pierwsza połowa nie zapowiadała tak fatalnego zakończenia. Już w 6. minucie sytuację sam na sam z bramkarzem zmarnował Rafa Silva, a w 9. minucie Vinicius. Ten ostatni w 42. minucie główkował z kilku metrów tuż nad poprzeczką. To się zemściło na gospodarzach i w doliczonym czasie pierwszej połowy gości objęli prowadzenie po rzucie różnym i główce Palhinha.

W drugiej połowie Orły od początku ruszyły do ataku. Niestety nie był to dzień Viniciusa, który w 49. minucie trafił w słupek, a w 55. minucie znowu główkował tuż nad poprzeczką. W 67. minucie groźną indywidualną akcję zakończoną strzałem przeprowadził Pizzi, ale Matheus sparował strzał na rzut różny.

Goście starali się kontratakować i raz byli blisko podwyższenia wyniku, ale w 77. minucie strzał z bliskiej odległości Andre Horty kapitalnie wybronił Vlachodimos.

Co ciekawe jest to pierwsza w historii wygrana Bragi nad Benficą na Estadio Da Luz. Goście do prawda wygrali raz w lidze na wyjeździe z Orłami w 1954 roku, ale wówczas mecz rozegrano na stadionie Jamor, na którym rozgrywane są mecze finałowe Pucharu Portugalii.

SL Benfica vs Sporting Braga - 0:1 (0:1)
0:1 Palhinha (45+1')

SL Benfica: Vlachodimos, Tomás Tavares (Dyego Sousa, 86), Rúben Dias, Ferro, Grimaldo, Pizzi, Weigl (Chiquinho, 79), Taarabt, Cervi (Seferovic, 62), Rafa, Vinícius.

SC Braga: Matheus, Wallace, Raul Silva, David Carmo, Ricardo Esgaio, Fransérgio, Palhinha, Sequeira, Ricardo Horta (André Horta, 79), Paulinho (Rui Fonte, 87), Galeno (Trincão, 57).

Żółte kartki: David Carmo (21), Palhinha (36), Rúben Dias (45+1), Raul Silva (45+1), Ricardo Esgaio (54), Taarabt (56), Wallace (74).

Sędzia: Hugo Miguel.