czwartek, 3 października 2019

Z Zenitem bez szans

Benfica przegrała na wyjeździe 1:3 z Zenitem Sankt Petersburg w spotkaniu 2. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów 2019/2020. W drugim meczu grupy G Olimpique Lyon pokonał na wyjeździe 2:0 z RB Lipsk.

Zenit chciał wykorzystać atut własnego boiska. Sprzymierzeńcem gospodarzy była też pogoda. W Sankt Petersburgu było około 5 stopni Celsjusza, a do takich temperatur goście z Lizbony nie są przyzwyczajeni. Już w 3. minucie Zenit powinien objąć prowadzenie. Błąd popełniła defensywa Benfiki, ale nie wykorzystał tego Sardar Azmoun.

W 22. minucie gospodarze nie zmarnowali prezentu. Gracze gości na tyle nieudolnie wyprowadzali piłkę z własnego pola karnego, że przejął ją Magomed Ozdojew, który dograł do będącego w polu karnym Artioma Dziuby, a ten technicznym strzałem pokonał bramkarza portugalskiego zespołu. Ta bramka ustawiła spotkanie. Benfica dążyła do wyrównania, a Zenit chciał z kontry zaskoczyć przeciwnika.

Ta taktyka przyniosła miejscowym podwyższenie prowadzenia w 71. minucie. Zenit miał sporo szczęścia, gdyż niefortunną interwencją popisał się Ruben Dias, który skierował piłkę do własnej bramki. Po chwili było już 3:0 i jasne stało się, że nic nie odbierze rosyjskiemu zespołowi pierwszego w tym sezonie triumfu w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Azmun urwał się spod opieki obrońców, minął bramkarza i strzelił do pustej bramki.

Zenit mógł podwyższyć prowadzenie. Piłka nawet wylądowała w siatce po strzale Azmuna, ale ten był na spalonym i arbiter słusznie nie uznał gola. Za to Benfica odpowiedziała trafieniem rezerwowego Raula De Tomasa, który też skorzystał z błędu defensywy rywali. Było to jednak wszystko, na co stać było Benficę.

Liderem grupy jest Zenit, który w dwóch spotkaniach zgromadził 4 punkty. Tyle samo zgromadził Olimpique Lyon. Trzecie miejsce zajmuje RB Lipsk z 3 oczkami, a Benfica z zerowym kontem zamyka tabelę i szanse Orłów na awans są już bardzo małe.