wtorek, 27 października 2020

Wygrana w małych derbach Lizbony

SL Benfica pokonała na Estadio da Luz 2:0 Belenenses SAD w spotkaniu 5. kolejki Liga NOS. Orły z kompletem punktów przewodzą ligowej stawce i mają 5 pkt. przewagi nad FC Porto i Sportingiem (ma 1 mecz zaległy).

Rozpoczęcie sezonu ligowego przez Orły wygraniem pięciu meczów z rzędu nie wydarzyło się od początku sezonu 1982/83, kiedy Benficę prowadził szwedzki trener Sven-Göran Eriksson. Ponadto 15 strzelonych bramek na tym etapie to powtórka z 2009 roku, gdy również trenerem był Jorge Jesus.

Benfica weszła w mecz bardzo mocno i już w 6. minucie objęła prowadzenie po główce Seferovicia, któremu z lewej strony piłkę w pole karne dośrodkował Grimaldo. Po kilku minutach akcja tego duet u mogła się pokusić o kolejnego gola. Gospodarze dalej atakowali i stwarzali sobie dogodne sytuacje, a goście odgryźli się dopiero w 35. minucie. Varela trafił nawet do bramki, ale VAR jej nie uznał z powodu spalonego.

Po blisko godzinie gry Jorge Jesus chcąc podwyższyć prowadzenie wprowadził na boisko Pizziego i Waldschmida. Wejście Niemca najwidoczniej obudziło jego etatowego asystenta w lidze Darwina Nuneza. Urugwajczyk najpierw w 65. minucie strzelił gola nieuznanego przez VAR, a w 75. minucie po asyście Waldschmidta podwyższył wynik spotkania. Było to premierowe trafienie Darwina w lidze i potwierdzenie znakomitej współpracy tego duetu. Niemiec ma na koncie w lidze 4 bramki i 1 asystę, a Urugwajczyk 1 gola i 5 asyst.

Niestety jest również smutna wiadomość. W 73. minucie boisko z urazem opuścił lewy obrońca Grimaldo. Jego dłuższa absencja byłaby kolejnym problemem na bokach obrony, gdyż tydzień temu na 6 miesięcy wypadł prawy obrońca André Almeida.

SL Benfica vs Belenenses SAD - 2:0 (1:0)

1:0 Haris Seferovic (6').
2:0 Darwin Nunez (75').

Benfica: Vlachodimos, Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo (Nuno Tavares, 73'), Weigl, Taarabt (Pizzi, 58'), Rafa (Pedrinho, 78'), Everton (Samaris, 78'), Seferovic (Waldschmidt, 58'), Darwin Nunez.

Belenenses SAD: André Moreira, Tiago Esgaio (Afonso Sousa, 73'), Henrique, Danny Henriques, Tomás Ribeiro, Rúben Lima, Cauê (Bruno Ramires, 63'), Afonso Taira (Robinho, 82'), Miguel Cardoso, Silvestre Varela (Richard Rodrigues, 82'), Cassierra (Edi Semedo, 63').

Kartki: brak.

Sędzia: Rui Costa (AF Porto)