niedziela, 19 maja 2019

37. mistrzostwo Orłów!

Benfica pokonała na Estadio da Luz 4:1 Santa Clarę w spotkaniu ostatniej kolejki Liga NOS. Orły nie zmarnowały wielkiej szansy i wywalczyły 37. w swojej historii mistrzostwo Portugalii.

Benfica by odzyskać utracone przed rokiem  mistrzostwo nie mogła tego meczu przegrać lub ewentualnie liczyć na potknięcie FC Porto u siebie ze Sportingiem. Nikt nie zakładał jednak innego scenariusza niż pewna wygrana Orłów i tak też się stało. Już do przerwy gospodarze prowadzili trzema bramkami, a w pierwszym kwadransie drugiej połowy dorzucili jeszcze czwarte trafienie. Gości stać było jedynie na strzelenie honorowej bramki.

Dwa trafienia Seferovicia dały mu koronę króla strzelców z 23 bramkami na koncie. Ponadto Orły wyrównały rekord strzelonych goli w jednym sezonie ligowym. Cztery gole wbite Santa Clarze pozwoliły zakończyć sezon z 103 trafieniami, czyli tyle ile Orły strzeliły w sezonie 1963/64. Wówczas w lidze grało jednak 14 drużyn wiec wynik Eusebio i spółki wciąż jest statystycznie lepszy.

Orły jako mistrz Portugalii zagrają bezpośrednio w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Portugalskie media już wyliczyły, że dzięki temu zarobi minimum 42 mln euro.

SL Benfica vs Santa Clara - 4:1 (3:0)
1:0 Haris Seferović (16')
2:0 Joao Felix (23')
3:0 Rafa Silva (39')
4:0 Haris Seferović (56')
4:1 Cesar (59')