środa, 24 października 2018

Wrócili na tarczy...

Ajax wygrał z Benficą 1:0 w trzeciej kolejce fazy grupowej. Zwycięski gol padł w doliczonym czasie gry. Tym samym szanse Benfiki na awans z grupy wyraźnie zmalały.

Mecz toczył się w dobrym, szybkim tempie. Już w 1. minucie Benfica wyprowadziła kontrę. Po błędzie De Ligta, piłkę przejął Rafa Silva i jego strzał zatrzymał świetnie dysponowany Andre Onana.

Benfica kontynuowała ataki i w 5. minucie po świetnym dośrodkowaniu Rafy Silvy, skrzydłowy Eduardo Salvio uderzył piłkę, ale jego strzał zatrzymał dobrze ustawiony De Ligt.

Ajax również dochodził do głosu i miał kilka okazji bramkowych, ale strzały Dolberga i Van de Beeka zatrzymywał Vlachodimos. W 40. minucie po ekwilibrystycznej próbie Tagliafico, obrońca Benfiki German Conti wybił piłkę z linii bramkowej.

Druga część meczu była niezwykle wyrównana. Obie ekipy wyprowadzały niebezpieczne akcje. Na początku drugiej połowy na próbę z dystansu zdecydował się Ziyech, ale jego strzał przeleciał obok bramki. Chwilę potem dwie okazje stworzyli sobie Portugalczycy. Najpierw po błędzie De Ligta, Seferović zagrał piłkę wzdłuż bramki, ale jeden z piłkarzy Orłów minął się z piłką.
Następnie strzał Rafy odbił nogą dobrze ustawiony bramkarz gospodarzy.
Pod koniec spotkania Ajax zaczął mocno atakować. W 88. minucie świetną akcją indywidualną popisał się Hakimi Ziyech, wyłożył futbolówkę do De Jonga, a ten uderzył z dystansu, jego strzał został jednak zablokowany.
W 92. minucie Ajax zadał decydujący cios. Wszystko zaczęło się od fatalnego błędu Contiego, który nie trafił czysto w piłkę. Jego błąd wykorzystał wprowadzony z ławki Neres, który zagrał przed bramkę, a tam czekał prawy obrońca Joden, Noussair Mazraoui, który uderzył z pierwszej piłki, a ona zatrzepotała w siatce odbijając się po drodze od Grimaldo. W ten pechowy sposób Benfica wraca do stolicy Portugalii z niczym.

Sytuacja w grupie E prezentuje się teraz następująco. Przewodzi Bayern z dorobkiem 7 punktów, który wyprzedza Ajax ( 7 pkt ) dzięki klasyfikacji fair - play. 3. miejsce zajmuje Benfica z dorobkiem trzech punktów, a tabelę zamyka AEK, który przegrał wszystkie dotychczasowe spotkania.

Ajax vs Benfica 1:0 ( 0:0 )
1:0 Mazraoui ( 90+2')

Ajax: Onana - Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico - De Jong, Schöne, Van de Beek ( 88. Neres ) - Ziyech, Dolberg, Tadić.

Benfica: Vlachodimos - Almeida, Conti, Jardel, Grimaldo - Gedson, Fejsa, Pizzi ( 79. Gabriel ) - Salvio, Seferović, Rafa Silva ( 90. Cervi ).

Żółte kartki: Mazraoui ( 22. ), Onana ( 39. ), Tagliafico ( 49. ) - Jardel ( 9. ), Conti ( 64. ), Salvio ( 72. ), Seferović ( 86. ).

Sędzia: Rony Buquet.

Stadion: Johan Cruyff Arena.

Frekwencja: 52 489.