czwartek, 28 września 2017

Blamaż w Bazylei

Benfica Lizbona poległa na wyjeździe 0:5 z FC Basel w spotkaniu 2. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów 2017/2018. W drugim meczu tej grupy Manchester United pokonał na wyjeździe 4:1 CSKA Moskwa.

FC Basel potrzebowało zaledwie 120 sekund, aby wypracować sobie przewagę: wynik meczu otworzył Szwajcar Michael Lang, który precyzyjnym strzałem do pustej bramki dał prowadzenie swojemu zespołowi.

Od 20. minuty drużyna trenera Raphaela Wicky'ego cieszyła się z dwóch goli przewagi. Renato Steffen wykonał prostopadłe podanie w kierunku Dimitriego Oberlina, a napastnik FC Basel wpadł z piłką w pole karne i płaskim strzałem zmusił doświadczonego bramkarza Julio Cesara do kapitulacji.

Tego wieczoru zespołowi FC Basel wychodziło właściwie wszystko. W 59. minucie gry bramkę na 3:0 zdobył dla gospodarzy Ricky van Wolfswinkel. Holenderski napastnik pewnie wykorzystał rzut karny. Dziesięć minut później na listę strzelców po raz drugi w tym spotkaniu wpisał się Oberlin.

Na niespełna kwadrans przed końcem rywalizacji gospodarze strzelili piątego gola! Tym razem Julio Cesara zaskoczył rezerwowy Miguel Riveros.

Benfica kończyła ten mecz w dziesiątkę. W 63. minucie gry – jeszcze przy stanie 0:3 – boisko musiał opuścić Andre Almeida. Portugalski obrońca otrzymał czerwoną kartkę za brutalny faul na Raoulu Petretcie.

Była to druga w historii najwyższa porażka Orłów w europejskich pucharach po 0:7 z Celtą Vigo (1999 rok w Pucharze UEFA) i wyjście z grupy stało się mało prawdopodobne, a i awans z 3. miejsca do Ligi Europy może być ponad możliwości Benfiki.

FC Basel vs Benfica Lizbona - 5:0 (2:0)