czwartek, 10 marca 2016

Orły w ćwierćfinale LM!

Benfica Lizbona pokonała na wyjeździe 2:1 Zetnita Sankt Petersburg w rewanżowym spotkaniu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Pierwszy mecz również zakończył się wygraną Orłów 1:0 i to oni awansowali do ćwierćfinału tych rozgrywek.

Przed meczem fani Benfiki zastanawiali się jak poradzi sobie zdekompletowana kontuzjami i kartkami defensywa Orłów. Okazało się młody Lindelof w parze z cofniętym z pomocy Samarisem radzili sobie całkiem dobrze.

Początek spotkania należał do Benfiki, a na bramkę gospodarze strzelał Jonas i Renato Sanchez. Z czasem jednak stopniowo inicjatywę zaczęli przejmować gospodarze, a największym zagrożeniem pod bramką zastepującego Julio Cesara, Edersona robił Artiom Dziuba.

Druga połowa rozpoczęła się od ataków gospodarzy i z czasem osiągnęli oni sporą przewagę. Efektem tego było trafienie Hulka w 59. minucie. Niestety arbiter popełnił przy golu błąd, bo nie odgwizdał wcześniej faulu asystującego przy trafieniu Żirkowa na Nelsonie Semedo. Na całe szczęście utrata bramki podziałała na Orły mobilizująco.

W końcówce spotkania, gdy wydawało się, że o losach awansu zdecyduje dogrywka, kapitalne uderzenie z dystanu oddał Raul Jimenez. Piłka zmierzająca w okienko została co prawda odbita przez bramkarza Łodygina, ale tak nieszczęśliwie, że odbiła się od poprzeczki i Nico Gaitan mógł piłkę spokojnie skierować do pustej już bramki.

Gol wyrównujący praktycznie rozstrzygnął losy rywalizacji, ale gospodarzy dobił jeszcze w doliczonym już czasie gry Talisca, który dopiero co został wprowadzony na boisko za Jonasa.

Wygrana i awans Benfiki zapewniła Orłom 6 mln euro, które zasilą klubową kasę oraz gwarancję, że w sezonie 2017/2018 klubu portugalskie zachowają miejsce w rankingu UEFA gwarantujące im jak obecnie zasady kwalifikacji do LM (2 awans bezpośredni do fazy grupowej plus jedna w eliminacjach).

Zenit Sankt Petersburg vs Benfica Lizbona - 1:2 (0:0)
1:0 Hulk (69')
1:1 Nicolas Gaitan (85')
1:2 Talisca (90+6')