sobota, 30 maja 2015

Taça da Liga po raz szósty!

Benfica Lizbona pokonała 2:1 CS Marítimo Funcha, w finałowym spotkaniu Taça da Liga 2014/2015 rozegranym na Estádio Cidade w Coimbrze. Tym samym Orły po raz 6. w historii (na 8 rozegranych edycji) wywalczyły to trofeum.

Sukces w Pucharze Ligii jest 10 trofeum wywalczonym przez klub podczas trenerskiej kadencji Jorge Jesusa, w tym 5 w Taça da Liga. Tym samym wyprzedził on Brazylijczyka, Otto Glória, który zdobył 9 tytułów (3 mistrzostwa i 6 Pucharów Portugalii).

Od początku mecz toczył się pod dyktando Benfiki, ale brakowało skuteczności, m.in. w 20 minucie kapitalną okazję sam na sam z bramkarzem zmarnował Lima. W końcu w 37 minucie Jonas celną główką wykończył wrzutkę Jardela i Orły objęły zasłużone prowadzenie. Gdy w 48 minucie drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną ujrzał obrońca Maritimo Raul Silva, wydawało się, że losy spotkania zostały już rozstrzygnięte. Tak się jednak nie stało, bo drużyna z Madery potrafiła mimo gry w osłabieniu doprowadzić do wyrównania. W 56 minucie João Diogo wykorzystał kapitalne podanie od Fransérgio i pokonał Julio Cesara.

Przewaga liczebna Benfiki z czasem zaczęła się mocno przekładać na wydarzenia na boisku. Orły miały olbrzymią przewagę, ale marnowały kolejne okazje bramkowe. W końcu w 80 minucie niemoc strzelecka została przełamana, a decydującą bramkę strzelił wprowadzony na kwadrans przed końcem Ola John.